Autor:
George Orwell

Tłumaczenie:
Teresa Jeleńska

Wydawnictwo:
Wydawnictwo specjalne „Wolnej Europy”

Rok Wydania:
1947

Miejsce wydania:

Rodzaj okładki:
Miękka

Ilustracje:
Wojciech Jastrzębowski

Wymiary:
210 x 140mm

Liczba stron:
48

Druk:
Czarno-biały

Numer inwentarza:
1/3

Opis:

Eksponatem, którym jest książka „Folwark Zwierzęcy” w drugim polskim wydaniu z 1956 roku, pochodzącym z wydawnictwa specjalnego „Wolna Europy,” jest interesująca część historii literackiej i propagandowej związanej z okresem zimnej wojny oraz opozycją w Polsce Ludowej.

To wydanie „Folwarku Zwierzęcego” jest szczególne ze względu na swoje powiązania z działaniami propagandowymi prowadzonymi przez Zachód przeciwko krajom bloku wschodniego. Już od połowy 1951 roku Amerykanie zaczęli wysyłać balony z ulotkami i broszurami propagandowymi nad Europę Wschodnią. Akcja ta, znana jako „Spotlight” lub „Reflektor,” była próbą przekazywania informacji i propagandy antykomunistycznej za żelazną kurtyną.

W 1955 roku rozpoczęła się tzw. „wojna balonowa,” która objęła także Polskę. W wyniku tej akcji nad Polską wypuszczono aż 800 tysięcy balonów, z którymi były związane broszury o treści antykomunistycznej, takie jak „Za kulisami partii i bezpieki.” Amerykanie również wysyłali inne materiały, w tym biuletyny „Wolna Europa,” tajny referat Nikity Chruszczowa wygłoszony na XX zjeździe Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, wyznanie Seweryna Bialera, uciekiniera z Polski Ludowej, oraz niedostępne w kraju polskie wydanie „Folwarku Zwierzęcego” George’a Orwella.

To wydanie „Folwarku Zwierzęcego” jest więc nie tylko ciekawym dokumentem historycznym, ale także świadectwem działań propagandowych prowadzonych przez Zachód w czasach zimnej wojny oraz próbą dostarczenia alternatywnych informacji do krajów bloku wschodniego. Istniją różne wersje okładek, czerwona i żółta, przy czym wersja „czerwona” legitymuje się gorszą jakością papieru.